Nové inovační centrum v Chile se výrazně odlišuje od moderních prosklených staveb

Odeslat
e-mailem
Photo © ELEMENTAL | Nina Vidic

Innovation Center UC – Anacleto Angelini
Alejandro Aravena | ELEMENTAL
Lokalita: Vicuña Mackenna 4860, Macul, Santiago Metropolitan Region, Chile
Oblast: 8176,0 sqm
Rok: 2014
Cena: 18 milionů USD
Typ: Administrační budovy/Průmyslové stavby

V Santiagu v Chile, stejně jako jinde ve světě, funguje trend budov, které chtějí vypadat jako „moderní“ čisté prosklené fasády. Ale vzhledem k místnímu počasí vytváří takovéto stavby brovský skleník efekt. Proto měla představovaná stavba reagovat na zmíněné podmínky, aby se ušetřily obrovské náklady na klimatizaci. Způsob, jak se vyhnout nežádoucím tepelným ziskům není žádná velká věda. Stačí umístit pevnou hmotu po obvodu budovy, aby se zabránilo přímému slunečnímu záření. Tento způsob umožňuje i křížové větrání.

Tak architekti obrátili typický půdorys s neprůhledným jádrem a průhledným vnějším okrajem a navrhli budovu, aby veškeré neprůsvitné hmoty byly na obvodu a prosklení se nacházelo v prodyšném jádře. Taková neprůhledná fasáda není jen energeticky efektivní, ale také pomohla ztlumit extrémně silné světlo, které obvykle nutí chránit vnitřní pracovní prostory záclonami a roletami.

Největší hrozbou pro inovační centrum je zastaralost; funkční a stylistické zastarávání. Takže kromě profesní odpovědnosti hledali architekti způsob, jak se vyhnout špatnému vlivu na životní prostředí. Došli k názoru, že v tomto směru je důležitější zaměření na infrastrukturu, víc než na architekturu. Jasná, přímá a dokonce i těžké forma je nakonec nejvíce flexibilní způsob, jak umožnit kontinuální změny a obnovu.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook