3M Novec 1230 – inovativní protipožární řešení pro muzea, galerie a datová centra

Odeslat
e-mailem
3M logo

3M™ Novec™ 1230
3M Česká republika
Požární hasivo nové generace
Společnost 3M, do roku 2002 nazývána Minnesota Mining and Manufacturing Company, je americký nadnárodní konglomerát s celosvětovou působností.
Ústředí společnosti: Saint Paul, MN, Spojené státy americké
Generální ředitel: Inge G Thulin

3M™ Novec™ 1230 – inovativní protipožární řešení pro muzea, galerie a telekomunikační i datová centra

02-3mKromě rizika požáru se lidé často vystavují škodám i vinou použití tradičních protipožárních systémů, využívajících například vodu a prášek. Tyto systémy však mohou při hašení uškodit mnohdy v podobné míře jako samotný požár. Mimo jmenované hasicí systémy, se v současnosti nejčastěji využívají inertní plyny. Ty však vyžadují poměrně složitou instalaci, vinou skladování v tlakových nádobách hrozí riziko výbuchu a mají poměrně vysoké a nákladné nároky na infrastrukturu, manipulaci i plnění. Zde je dobře viditelná budoucnost chemicky čistého hasiva, které je v porovnání s tradičními prostředky bezpečnější, šetrnější k životnímu prostředí a finančně méně náročné.

Ochrana jedinečných hodnot

Kapalina 3M™ Novec™ 1230 vykazuje řadu významných předností pro ochranu hodnotných archiválií, datových center i odborných pracovišť a kanceláří. Kromě využití všech výhod plynových hasicích zařízení – jako je okamžitá distribuce plynu, možnost uhasit požár na obtížně přístupných místech a nulové poškození hašených předmětů – patří k největším přednostem bezpečnost a skladnost. Kapalina 3M™ Novec™ 1230 není distribuována ve stlačeném stavu, a je tak mnohem bezpečnější než alternativní prostředky v tlakových nádobách, u kterých hrozí riziko výbuchu. Hasivo nepoškodí majetek ani v případě falešného poplachu, a rovněž hašení v přítomnosti lidí nevytváří potenciálně nebezpečné podmínky pro jejich zdraví. Ze své podstaty po sobě chemicky „čisté látky“ nezanechávají rezidua a jsou elektricky nevodivé, takže nepoškozují choulostivé předměty a neovlivňují citlivou elektroniku. To znamená, že oheň ohrožující elektrická zařízení lze hasit bez vypínání těchto zařízení, aniž by muselo dojít k nežádoucímu přerušení jejich provozu či ztrátě dat.

01-3m

Snížení nákladů

Systémy používající kapalinu 3M™ Novec™ 1230 zabírají ve srovnání se systémy s interními plyny až o 1/3 méně prostoru a mohou být umístěny přímo v chráněné místnosti. Další nesmírnou výhodou je instalace bez nutnosti větších zásahů do mnohdy historických budov, jelikož není nutné budovat náročnou přetlakovou ventilaci jako
u systémů skladovaných ve stlačeném stavu. To se výrazně pozitivně promítne i na finálních pořizovacích nákladech. Zkušenosti s 3M™ Novec™ 1230 na desítkách projektů v Evropě ukazují, že v drtivé většina případů lze dosáhnout významných úspor v nákladech na zařízení v důsledku technických vlastností látky: snížením počtu lahví (množství hasiva), potrubí a zjednodušením a snížením počtu trysek. Revize hasicích systémů 3M™ Novec™ 1230 probíhá standardně jednou za 10 let, ale na rozdíl od řešení s interními plyny, kde je zapotřebí měnit kompletní náplň, dochází u 3M™ Novec™ 1230 pouze k čištění hasicí kapaliny se ztrátou cca. 4 %.

Vliv na životní prostředí

Kapalina 3M™ Novec™ 1230 má podobně jako HFC nulový potenciál poškozování ozonové vrstvy. Zásadně se však odlišuje potenciálem podílu na oteplování země, který má hodnotu 1. Pro srovnání, nejběžněji užívaný zástupce HFC má hodnotu 3220. Navíc atmosférická životnost kapaliny 3M™ Novec™ 1230 činí pouze pět dnů, zatímco HFC přežívá 30 let. Díky těmto faktorům představuje hasicí kapalina 3M™ Novec™ 1230 první chemickou látku, která jako hasicí prostředek znamená reálnou, dlouhodobou a udržitelnou náhradu halonů v prostředí se zvláštním nebezpečím.

04-3m-novec2

Mezi nejznámější světové instituce, využívající hasicí kapalinu 3M™ Novec™ 1230, patří americká Sněmovna reprezentantů ve Washingtonu D. C., budova Národního archivu v tchajwanské Tchaj-peji, Ruská národní knihovna v Petrohradě, norská Národní knihovna a Národní galerie, nebo skotské Národní muzeum v Edinburgh.  Kromě výše jmenovaných si 3M™ Novec™ 1230 zvolilo jako hlavní prostředek pro ochranu archiválií také největší muzeum na světě – Ermitáž v Petrohradě, založena v roce 1764, která uchovává více než 3 miliony exponátů.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook