Nejlepší a nejhorší země, kde pracovat jako žena – povolání architektka

Odeslat
e-mailem
Photo © Frank Hanswijk

Ženy v architektuře,  Photo © Frank Hanswijk

Každoročně vyjde mnoho průzkumů na různá témata. Jeden z takových každoročních průzkumů se týká také toho, jaké postavení a podmínky pro práci mají ženy – architektky ve světě. Následující žebříček nejlepších a nejhorších zemí se tak může stát jistým vodítkem pro ženy, které by rády nastartovaly kariéru v architektuře – zejména pro ty, kteří chtějí pracovat pro velké společnosti.

Za účelem vytvoření tohoto žebříčku byl přepočten poměr mužů – architektů k ženám – architektkám v různých zemích. Dále se se tvůrci průzkumu zaměřili především na veřejně přístupné údaje o mateřství a s tím spjaté požadavky na mateřské dovolené a průměrné náklady na péči o děti jako procento z průměrné mzdy. Na výsledky průzkumu se podívejte níže.

Snad nejvíce neočekávaný výsledek z průzkumu jsou nejlepší země, pokud jde o poměr mužů – architektů k ženám – architektkám.

Top 5 nejlepších

dle poměru počtu mužů architktů k počtu žen architektkám

1. Vietnam (0,7 muže – architekta na každou 1 ženu – architektku)

2. Turecko (0,8)

= 3. Švédsko (1)

= 3. Norsko (1)

= 4. Německo (1.3)

= 4. Francie (1.3)

5. Španělsko (1.4)

Výše uvedené poměry jsou jistě chvályhodné – zejména Vietnam, Turecko, Švédsko a Norsko. Je potřeba si však říci, že jsou založeny na malé velikosti vzorku, takže není možné realitu zjednodušit do jediného čísla. To je důvod, proč se vytvořily také seznamy TOP 5 nejlepších a 3 nejhorší země na základě podmínek pro mateřskou a otcovskou dovolenou a nároky / náklady na péči o dítě:

Top 5 nejlepších

dle nároků na mateřskou dovolenou / nákladů na péči o děti

1. Švédsko

Švédsko je jasným vítězem, když s ohledem na všechny uvedené faktory. Nejen, že mají stejný poměr mezi muži a ženami v architektuře, ale mají i delší mateřské dovolené, 60 týdnů plný plat (otcovská dovolená je 8,5 týdne plného platu). Dalším významným faktorem je skutečnost, že náklady na péči o děti jako procento z průměrné mzdy jsou jen 7,1 %.

2. Norsko

Norsko je další zemí se stejným zastoupením mužů a žen v architektuře a je zde také poměrně rozsáhlá plně placená rodičovská dovolená – 34 týdnů pro matky, 12 týdnů pro otce. Jen náklady na péči o děti jsou o něco vyšší, dosahují na 16,8% průměrné mzdy.

3. Německo

V Německu je téměř rovnováha mezi pohlavími mužského / ženského zastoupení v architektuře (1.3 muže na 1 ženu). To se vztahuje i na rodičovskou dovolenou, kde mají obě pohlaví nárok opuštění práce na 12 měsíců se zajištěním 65% platu (pokud rodič vychovává dítě sám, je to 14 měsíců). Matky ale také navíc získávají 14 týdnů plné výše platu. Náklady na péči o děti jsou 14,1% průměrného příjmu.

4. Dánsko

Ačkoli mužský / ženský poměr je nepatrně nižší, asi 1,5, Dánsko se umisťuje v TOP 5 především díky progresivnímu systému rodičovské dovolené. Matky a otcové mají 52 týdnů plně placené dovolené a mohou si je vybrat a rozdělit, jak uznají za vhodné (je zde však podmínka, že u matky musí trvat dovolená nejméně 18 týdnů a otci si musí vybrat 2 – takže to nejsou přeci jen dokonale rovné podmínky). Náklady na péči o děti jsou nízké, dosahují na 11,2% průměrného příjmu.

= 5. Španělsko

Španělsko má téměř rovnoměrné rozdělení mužských a ženských architektů s poměrem 1,4. Jeho nárok na rodičovskou dovolenou je trochu méně příznivý. Na 16 týdnů mateřské dovolené v plné výši platu mají nárok ženy a u mužů je to 15 dnů v plné výši platu. Náklady na péči o děti jsou velmi nízké, pouze 8,2 % z průměrné mzdy.

= 5. Francie

Francie je podobná Španělsku s poměrem 1,3. Mateřská dovolená je stanovena na 16 týdnů a rodičovská dovolená na plně placených 14 dnů. Náklady na péči o děti jsou trochu vyšší, asi 16,5%, ale do TOP 5 se Španělsko dostalo především díky doložce, která nabízí 26 týdnů mateřské dovolené pro třetí dítě.

Top 3 nejhorší

dle nároků na mateřskou dovolenou / nákladů na péči o děti

1. Japonsko

S poměrem 9 mužských architektů na každou jednu ženu architektku je Japonsko jasně nejhorší zemí, kde se jako žena prosadit. Nárok na rodičovskou dovolenou je nemilosrdný, konkrétně stanoven na 14 týdnů s 60% platu pro matky.

2. Spojené státy americké

Pouhých 5 z 50 států má nějaký nárok na rodičovskou dovolenou (a dokonce i v těchto státech je to jen 6 týdnů). Když k tomu ještě navíc připočteme, že péče o děti je 38,1% průměrné mzdy, dělá to z USA jedno z nejhorších míst, kde jako architektka založit rodinu.

3 . Spojené království

UK nabízí jen 6 týdnů mateřské dovolené s 90% platu, a do 2 týdnů otcovskou dovolenou. Mateřská dovolená může být prodloužena na 33 týdnů, ale matky mají nárok pouze na 136,78 liber týdně, což je výrazně nižší částka než minimální mzda. Otcovská dovolená může být prodloužena na 29 týdnů, když se matka vrací do práce. Velká Británie má také nejvyšší náklady na péči o dítě, 40,9% průměrné mzdy.

via AD

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook