Dům s maximálnín pohodlím a minimálními energetickými náklady

Odeslat
e-mailem
Photo © R. Díaz Wichmann

Low Energy MZ House
CALDERON-FOLCH-SARSANEDAS ARQUITECTES
Lokalita: Barcelona/Spain/2012
Rok: 2012
Stav: dokončená práce
Typ: Interiéry
http://www.calderon-folch-sarsanedas.com/images/36_calderon_folch_sarsanedas.htm

Low Energy MZ House je dům s maximálním pohodlím a minimálními energetickými náklady.

Úkolem bylo rekonstruovat dům postavený v roce 1918, dodržet jak původní objem tak fasádu, zatímco ale zlepšit tepelné a akustické pohodlí. Moderní stavební systémy a použité materiály měli dopomoci dosáhnout cíle. Došlo tak ke snížení požadavků na energii z 171 kWh/m2 na 17 kWh/m2. K transformaci z tradiční stávající budovy do pasivního domu bylo docílenou v pouhých 120 dnech.

Tři hlavní problémy byly: severo-východní orientace v řadové zástavbě, omezený rozpočet a naléhavost klientů k nastěhování.

Hlavní náplní činnosti bylo redesignování sekcí, vhodnější orientace domu. Nové střešní okno umožňuje solární pasivní zisky v zimě, přirozené větrání v létě, vyplní střed domu s přirozeným světlem a poskytuje správnou orientaci solárních panelů. Nový velký otvor se táhne malým interiérem směrem do zahrady.

Montovaný „suchý“ stavební systém byl vybrán pro dosažení maximální přesnosti a zkrácení procesu výstavby. Jednotlivé prvky (střecha, fasáda, mezipatro, schodiště, střešní okno) byly navrženy jako samostatné kusy a poté se shromáždily na místě. Celá střecha byla umístěna v několika hodinách, stejně jako ostatní elementy.

Kromě výborného energického výkonu byly použity bio-stavební materiály, kteeré snížily dopady na životní prostředí. Proto byla nová střecha a fasáda postaveny z konstrukčního dřeva. Rámová konstrukce systému je doplněna OSB deskami a přírodní ovčí vlnou a dřevovláknitými deskami pro izolaci. Odvětraná fasáda je ukončena prkny z přírodního modřínového dřeva a střecha z tepelně ošetřeného borového dřeva. V interiéru jsou mezipatro, kuchyně a skříně. Ty jsou vyrobeny z 3-vrstvých panelů. Na podlahách je umístěno linoleum. Dům je vybaven solárními panely pro ohřev vody a efektivním zařízením pro ventilaci.

1 komentář »

  1. Seart.cz

    28.4.2014 v 11.24

    Jsme zastánci pravého,nefalšovaného dřeva. A právě proto se nám tento článek líbí. Dřevěné prvky v interiéru dodávají domu vždy špetku přírody a domácnost tak působí na návšěvy vřele.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook