Hladký bílý objem nizozemského muzea připomíná vanu

Odeslat
e-mailem
Photo © John Lewis Marshall

Stedelijk Museum
Benthem Crouwel Architects
Lokalita: Amsterdam/Netherlands/2012
Rok: 2004
Práce začaly v roce 2007
Práce skončily v roce 2012
Hlavní konstrukce: ostatní
Investor: City of Amsterdam
Dodavatel: Volker Wessels
Stav: dokončená práce
Typ: Divadla
http://www.benthemcrouwel.nl/
http://www.stedelijk.nl/

Kompletní rekonstrukce historické budovy Stedelijk Museum (AW Weissman dokončena roku 1895) přináší to nejlepší současné muzeum a převádí téměř všechny prostory pro renomované stálé sbírky. Stedelijk muzeum se nachází v amsterdamské čtvrti starý jih v muzejní čtvrti poblíž křižovatky Paulus Potterstraat a Van Baerlestraat.

Nová budova Stedelijk je zvenčí zcela hladká. Bílý objem oválného tvaru nakloněný směrem nahoru na jednom konci je podporován na bílých sloupech, které se rozšiřují směrem k vrcholu do široké ploché střechy. Někteří v Amsterdamu ji dali přezdívku „vana“. Ve skutečnosti jde o obálku na druhém patře galerie hlediště a kanceláře výše. Přízemí je obalené ve skle v transparentní úrovni, kde sídlí hlavní vchod a obchod a restaurace.

Střecha novostavby odpovídá výšce linie římsy původní budovy. Přesah střechy vytváří chráněný venkovní protor na úrovni terénu.

Jakmile vstupí návštěvníci do budovy, mohou se volně rozhodnout, zda přejdou přímo do původní budovy po schodech nebo výtahem do nové budovy výstavní galerie. Na nižší úrovni je největší volné rozpětí výstavní galerie v Nizozemsku. Stejně tak ve druhém patře jsou galerie.

Hladký bílý povrch fasády je tvořen 271 panely průkopnickýho nového kompozitního materiálu s Twaron® vlákny, což je klíčoá složka. Panely jsou připojeny k ocelové konstrukci hliníkovými držáky. Twaron syntetická vlákna jsou velmi lehká (27 kilogramů na metr čtvereční nebo méně než polovina hmotnosti běžných závěsových stěn), je pětkrát tak silný, jako ocel udržuje svůj tvar a pevnost v různém počasí a nejde roztavit v ohni. Twaron umožňuje vytvoření bezešvé hladké fasády prakticky v jakékoliv oblasti. Twaron se obvykle používá pro trupy motorových člunů a závodních jachet, v leteckém a kosmickém průmyslu a taktéž jako průmyslové komponenty a sportovní zařízení, tenisové rakety a hokejky. V Stedelijk to ale posloužilo poprvé pro rozsáhlou architektonickou fasádou.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook