Národní knihovna města Sejong v Koreji má tvar prohnutého listu knihy

Odeslat
e-mailem
Photo © Young Chae Park

National Library of Sejong City
S.A.M.O.O. architects & engineers
Lokalita: dasom3-ro, Sejong, Korea
Celková užitná plocha: 21.076 ㎡
Podlaží: 4 NP a 2 PP
Rok: 2013
Typ: Knihovny

Národní knihovna města Sejong je navržena architektonickým studiem S.A.M.O.O. architects & engineers. Je to první takové zařízením národní knihovny v Koreji postavené v multifunkční správního obci v zemi.

Architektura se projevuje především ve střešní konstrukci, která odkazuje na motiv knihy, jejíž stránku právě někdo obrátil. Jde o budovu s více funkcemi – místo, kde se analogové a digitální formáty informací sbíhají a nabízí uživatelům maximální pohodlí při čerpání zdrojů.

Ke vstupu do knihovny se přiblížíme přes velké pěší náměstí. Tato integrace rozsáhlých fyzicky nedefinovaných oblastí pokračuje až do interiéru, což poskytuje prostorové spojení. První a druhé patro má otevřené rozvržení s mnoha oblastmi pro klidné čtení, zatímco ve třetím patře domy je více soukromých místností, jako jsou zasedací a konferenční prostory. Ve čtvrtém patře je k dispozici jídelnu a střešní terasa s výhledem na okolí a nedaleké jezero.

Národní knihovna města Sejong je plánována jako hlavním zdroj dat pro nově přemístěný centrální vládní komplex Koreje. Soubor se má otevřít na konci roku 2013 a bude stát jako unikátní památka. Stává se tak důležitým přínosem pro město a hostitelem kulturních aktivit.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook