Národní knihovna v Saudské Arábii zaujme především výraznou textilní fasádou

Odeslat
e-mailem
Photo © Christian Richters

King Fahad National Library
Gerber Architekten
Lokalita: Rijád Saúdská Arábie
Rok: 2013
Typ: Knihovny/Interiéry

Nová Národní knihovna je jedna z nejvýznamnějších kulturních budov v Království Saúdské Arábie. Byla dokončena a otevřena ke svému účelu v listopadu 2013. Projekt má na svědomí profesor Eckhard Gerber a jeho tým Gerber Architekten. Jde o naplnění jednoho z nejdůležitějších milníků kulturního rozvoje v hlavním městě, Rijádu. Gerber Architekten navrhli kvádr budovy, jenž obklopuje stávající knihovnu, ktrá byla završena kopulí.

Symbolický tvar kvádru nové budovy obklopující původní budovu je opatřen výraznou fasádou. Je tvořen ze skla a oceli, na rozdíl od původná betonové budovy. Stará budova, která nyní působí jako interní zásobník, se tak stala součástí celku nové knihovny. Nová budova Národní knihovny je pokryta filigránskou textilní fasádou představující kombinaci vzoru tradičního pro Střední východ a nejmodernější technologie.

Hlavní vstup je v přízemí, kde se nachází také výstavní prostory , restaurace a knihkupectví. Prostor knihovny je místem, ve kterém mohou ženy trávit čas bez burky a je k dispozici v prvním patře nového jižního křídla. Tento prostor je oddělen od ostatních a přináší možnost samostatného vstupu.

Po dokonční Národní knihovny se Gerber Architekten pustili do práce na plánováné stanici metra Olaya a dalších z významných projektech v této zemi.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook