Nová knihovna od architektky Zahy Hadid doplnila univerzitní kampus v Rakousku

Odeslat
e-mailem
Photo © Iwan Baan

Library and Learning Centre University of Economics Vienna
Zaha Hadid Architects
Lokalita: Vienna, Rakousko
Plocha: 28,000 m2
Rok: 2013
Typ: Knihovny/Interiéry

Nová knihovna a výukové centrum z dílny Zaha Hadid Architects se tyčí jako polygonální blok nového univerzitního kampusu. Linie budovy exteriéru se místy prolínají i do interiéru. Ten se tak  stává křivočarý a navozuje až pocit tekutiny vytvářející volně tvarovaný vnitřní kaňon, který slouží jako hlavní veřejné náměstí v centru města. Stejně tak došlo ke generování chodeb a můstků, které zajišťují plynulé přechody mezi jednotlivými úrovněmi.

Cílem funkčního plánu je jasně definovat různé oblasti budovy. Plán je rozdělen do úrovní objektu, které nastiňují prostor kolem centrálního atria a chodeb. V hlavním bloku budovy sídlí oblast služeb, výukové centrum a knihovna. Studentské služby a management knihovny se nachází v menším bloku.

Zatímco se vnitřní prostory budovy spojily v tekoucí volné formě, vnější okraje budovy jsou řezány ostře. Vnější vzhled je charakterizována dvěma prvky kontrastních barev, které jsou odděleny skleněným kloubem. Různé barvy usnadní orientaci a pochopení dvou hlavních prostor budovy z exteriéru.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook