Nová knihovna v Kanadě upoutá širokou veřejnost vykonzolovanou konstrukcí na střeše

Odeslat
e-mailem
Photo © Adam Mørk

Halifax Central Library
Schmidt Hammer Lassen
Lokalita: Downtown Halifax, Halifax, NS, Kanada
Plocha: 15,000 m2
Rozpočet: €33 million CAD (vč DPH)
Rok: 2011-2014
Typ: Knihovny/Interiéry

Dánská firma Schmidt Hammer Lassen dokončila novou knihovnu v Kanadě, která byla od počátku koncipována jako otevřené a kulturní centrum. Instituce je umístěna na viditelném místě v samém srdci města Halifax a svým vzhledem jistě upoutá širokou veřejnost.

Exteriér budovy se jeví jako čtyři skládané obdélníkové svazky, které jsou stočené vodorovně a dotýkají se v diagonálních směrech, které jsou dominantní v jinak ortogonální městské síti staveb. Kromě toho je struktura vnímána jako katalyzátor pro regeneraci regionu a je výsledkem rozsáhlé spolupráce, která zahrnovala i veřejné konzultace a semináře.

Interiér knihovny odráží rozmanitost exteriéru spolu se sítí schodů a můstků, které procházejí centrálním atriem. Tento  prosvětlený objem dává přehled o všech koutech, které se v knihovně nacházejí, včetně prostoru pro různé přednášky a představení se 300 místy k sezení, dvě kavárny, hudební studia a na vyhrazeném místě i pro výuku gramotnosti dospělých. Celé druhé patro je věnováno pro děti a mládež a to v konkrétních zónách určených pro jednotlivé věkové skupiny – od batolat až po dvacet let.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook