Kulturní centrum Castelo Branco v Portugalsku je výrazným prvkem náměstí

Odeslat
e-mailem
Photo © Adrià Goula

Kulturní centrum v Castelo Branco
Josep Lluis Mateo
Lokalita: Devesa, 6060-087 , Portugal
Spolupracující architekt: Carlos Reis Figueiredo
Rozsah: 64300 m2
Rok: 2013

Projekt dle autora představuje topografii, kde je objekt postaven na piedestal a jako by plul na povrchu náměstí. Je to abstraktní řešení, nikoli však náhodné.

Vztah mezi kulturního centra a náměstí představil výzvu řešit velkou složitost veřejného prostoru a různých dopravních a urbanistických problémů v historickém centru města Castelo Branco. Cílem bylo navrhnout budovu pro kulturu a dále proměnit staré město na kulturní nervové centrum města.

Kulturní centrum prošlo několika fázemi návrhu. První pochází již z roku 2007. Budova je tvořena železobetonovou konstrukcí a opatřena dřevěnou fasádou v kontrastu se zinkem.

Sestupující rampa vytváří výškové úrovně náměstí Praça Largo da Devesa a k hlavnímu vchodu do Castelo Branco musíme sestoupit. Zaujmou nás velké lamely dřevěné fasýdy, které jsou v jednom místě nastavitelné pro regulaci osvětlení. Sestup z úrovně náměstí nás přivádí k recepci, která se nachází pod úrovní terénu a vede do velké galerie. V tomto patře je také  administrativní oblast. Pokračování v úrovni pod terénem nás zavede k parkovišti pro veřejnost , která rozšiřuje budovou pod náměstí.

Světlíky jsou využity na úrovni náměstí, aby se světlo dostalo do suterénu a vytváří prostředí, které je lehké a příjemné. Na vyšších úrovních najdeme sál a galerii.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook