Opera ve Valencii se již po 8 letech rozpadá aneb když má architekt problémy

Odeslat
e-mailem
Photo © architecture studio of santiago calatrava

opera house
architecture studio of santiago calatrava
Rok: 2005
Lokalita: Valencie, Itálie
Typ: Opery/Koncertní haly

Dne 9. října 2005 proběhla závěrečná fáze na stavbě velkolepé opery, kterou navrhl Santiago Calatrava a kolektiv ve Valencii. Otevřela se tak pro veřejnost.

Nyní, 8 let po uvedení stavby do provozu, je Calatrava žalován pro špatný návrh budovy, v jehož důsledku dochází k rychlému zhoršení stavu budovy. Mezi zásadní vady se dá například zařadit to, že kousky z „bílého slona“, jak je opeře přezdíváno, se rozpadají a následněodtrhávají z fasády v důsledku silných větrů. To dokonce nutí úředníky rušit vystoupení a omezit přístup do opery za 100 milionů eur veřejnosti až do dalšího oznámení.

Španělský architekt nemá takové problémy poprvé. Například jeho lávka ve španělském Bilbau byla dlážděna ze skleněných dlaždic, ale nyní už je pokryta černým kobercem v důsledku vysokého počtu chodců, kteří uklouzli na skleněném povrchu. Jeho most v Benátkách v Itálii představuje podobné problémy. Architekt byl žalován o desítky milionů dolarů v průběhu mnoha jeho projektů, kde je častým úkazem zpoždění výstavby a přemrštěné náklady. O tom svědčí i jeho nejnovější návrh dopravního centra v blízkosti New Yorku, kde je zpoždění již 6 let a cena se zdvojnásobila od odhadovaného původního rozpočtu.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook