Variabilní fasáda kulturního centra v Turecku dodává budově šmrnc

Odeslat
e-mailem
Photo © Emre Arolat

Raif Dinçkök Yalova Cultural Center
Emre Arolat
Lokalita: Yalova/Turkey/2011
Rok: 2010
Práce začaly v roce 2010
Práce skončily v roce 2011
Investor: akkök grubu
Stav: dokončená práce
Typ: Centrum umění / Koncertní haly

Je možné říci, že města jsou tvořena z různých kontextových vrstvev, které čas od času vznikají vedle sebe nebo přes sebe, dokonce se i proplétají v době a zemi v kontextu s jejich konkrétními existujícími státy. Yalova je typické město stojící v opozici mezi hlavními vrstvami.

Jedna tvář Yalova je jeho přirozená strana. Endemické rostliny, oblasti, kde jsou tyto rostliny pěstovány, vystaveny a komerčně (z)hodnoceny. Barevné, veselé a živé svět. V tomto smyslu ztělesňuje optimismus, pocit, že život je na tomto místě radostný a bez problémů.

Yalova je průmyslové město. Bezpochyby tato tvář Yalova a jeho stávající stav ukazuje, že není vše bez problémů. Těžko tedy říci, ze by město bylo jen veselé a živé. Místo toho se zde odráží i průmyslový život, těžká práce a pot. Ve srovnání s druhou stranu je tento „svět“ mnohem náročnější.

Nebylo by to správné říci, která tvář je více opravdová. Tyto dva stávající státy, které jsou naprosté protiklady se ve městě navzájem prolínají, vytvořili jedinečnou duši města.

Samotná stavba na první pohled neobsahuje odkaz na žádný obrazec. Budova bez tvarování hmoty vytváří návaznost na stavby v blízkosti a odrážejí průmyslový charakter města. Místo nablýskaných materiálů dostaly přednost desky vyrobené z odolné konstrukční oceli, které jsou navrženy pro opláštění fasády. Byly použity k posílení industriality s rezavým povrchem. Povrch, který je vhodný k recyklaci, působí jako přírodní palety, které budou procházet barevnými fázemi a tóny při změně způsobené oxidací. To posílí vztah mezi městem a budovu učiní více interaktivní.

Skutečnost, že fasáda je perforovaná, poskytuje povrchu propouštění světla v noční době.

Budova obsahuje víceúčelovou místnost s kapacitou 600 lidí, 150 lidí je kapacita dílčích místností, výstavní místnosti, knihovnu, kancelář a kavárny. Funkce se vzájemně propojují v různých polohách. Tyto prostory, které jsou odpojeny od fasády budovy, existují uvnitř budovy s jejich jedinečnou geometrií. Cílem je vytvořit v návštěvníkovi radostný obrázek, který generují různé rostliny objevující se pod povrchem fasády jako druhá vrstva budovy.

Rampa, která spojuje masy k sobě navzájem je chráněna vnitřní ulicí a snaží se obohatit životy návštěvníků. Dutiny, které jsou mezi masy budovy, tvoří většinou rekreační činnost a obslužné prostory.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook