Nástavba neobvyklého tvaru na nizozemském muzeu nadchla památkáře

Odeslat
e-mailem
Photo © Joep Jacobs

Museum de Fundatie
Bierman Henket architecten
Lokalita: Blijmarkt, Zwolle, Nizozemí
Rok: 2013
Typ: Muzea/Galerie

Muzeum v nizozemském Zwolle, které se nachází na hranici mezi středověkým centrem města a v 19. století otevřeném parku s jeho přilehlými kanály, se rozšířilo o neobvyklý kulovitý objemem na střeše bývalého justičního paláce.

Soud na Blijmarkt byl navržen architektem Eduardem Louisem de Coninckem v roce 1938 v neo-klasicistním stylu. Budova má dvojí symetrii s monumentálním vstupem a centrální halou rozšířenou  do dvou pater.

Muzeum má mimořádnou sbírku včetně díla Rembrandta, Saenredama, Turnera, Moneta, Rodina, Van Gogha, Mondriana a Van der Lecka. Kromě toho muzeum organizuje skromné, ale hodně se diskutované výstavy.

Bierman Henket architekti navrhli rozšíření bývalého soudu v roce 2010. Architekta Huberta Jana Henketa přesvědčoval klient, aby přidal přístavbu vedle stávající budovy, ale tím by zničil jeho symetrický charakter. Podzemní rozšíření by bylo zase prostorově příliš komplikované. Místo toho tedy Henket navrhl rozšíření s autonomním svazkem na vrcholu monumentální stavby.

Hned od samého počátku byly jak národní úřad kulturního dědictví, tak oddělení odpovědné za zachování památek a historických budov nadšeni radikální koncepcí. Územní rozhodnutí tak bylo vydáno v doslova rekordním čase.

Nově přidaných osm ocelových sloupců podporuje rozšíření se dvěma výstavními patry a celkovou plochou 1,000 m2. Takže je nástavba strukturálně a architektonicky nezávislá na staré budově. Nástavba je obložena 55000 trojrozměrnými keramickými prvky vyrobených na zakázku od Royal Tichelaar Makkum. Smíšené modro-bílé glazované dlaždice o rozměrech 20 × 10 × 20 cm tvoří jemný povrch, který v závislosti na počasí jakoby přechází do nebes. Uvnitř mají návštěvníci panoramatický výhled na město.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook