Milovníci betonu si přijdou na své, surový kostel vznikl v Jižní Koreji

Odeslat
e-mailem
Photo © Rohspace / NAMELESS

RW Concrete Church
NAMELESS Architecture
Lokalita: Byeollae – myeon, Namyangju – si , Gyeonggi – do, Jižní Korea
Spolupracující architekti: Jplus (Jungtaek Lim , Hwataek Jung)
Plocha : 3095 m²
Rok: 2013
Typ: Kostely/Interiéry

RW Concrete Church je stavba od architektonického studia NAMELESS Architecture a nachází se v Byeollae, což je nově vyvinutá čtvrť v blízkosti severovýchodního Soulu v Jižní Korei.  Kostel, který bude součástí nové městské struktury, je konkretizován prostřednictvím jednoduchých tvarů a linií, které vynikají díky měřítku stavby.

Použití jednotlivých svazků hmot a surového betonu jako materiálu proniká celým kostelem. Beton odhaluje svou pevnost jako metaforu pro náboženské hodnoty, které jsou stejně tak stálé a pevné. Kříž zde jako náboženský symbol nahrazuje obrovská integrovaná zvonice. Minimalizace symbolu dodává prostoru vnitřnímu napětí.

První věc, s kterou se setkáme při vstupu do budovy je prázdné betonové nádvoří v přízemí. Jedná se o flexibilní prostor, který funguje jako místo pro interakci s komunitou a zároveň poskytne prostor pro různé náboženské programy. V době, kdy si v budově pomalu zvykáme na na tmu, vystoupáme tři poschodí po uzavřeném schodišti a staneme tváří v tvář prostoru plnému světla. Tento vnitřní prostor je vykonzolován a vyčnívá z hmoty kostela 6,9 m. Musí se projít před vstupem do kaple a vytváří jakýsi fyzický a duchovní přechod, který spojuje každodenní život s náboženstvím.

Kaple vytváří pocit klidu a je tvořena jediným prostorem s mírně strmým posezením evokujícím pocit navštěvy bohoslužby na nízkém pahorku. Tlumené světlo zářící skrz dlouhé a úzké bazilikální okna zahrnuje celou kapli.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook