Zaha Hadid Architects dokončili kulturní centrum Heydar Aliyev Centre

Odeslat
e-mailem
Photo © Iwan Baan

Heydar Aliyev Centre
Zaha Hadid Architects
Lokalita: Baku/Ázerbájdžán
Typ: Kulturní stavby/Muzea/Knihovny/Galerie/Koncertní haly

Zaha Hadid Architects dokončili Heydar Aliyev Centre v Baku, hlavním městě Ázerbájdžán.

Zahrnuje řadu překrývajících se ploch, které byly navrženy architekty ze studia Zaha Hadid Architects jako hlavní místo pro pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit v hlavním městě Ázerbájdžánu.

Skelnými vlákny vyztužené betonové panely vytvořily zvlněné povrchy stěn, zatímco okna a vchody jsou začleněny do otvorů mezi různými objemy .

„Centrum vychází z tuhé a často monumentální sovětské architektury, která převládá v Baku a vyjadřuje citlivost kultury Azeri a optimismu národa, který se dívá do budoucnosti,“ uvedl architekt projektu Saffet Kaya Bekiroglu.

Architekt použil ozdobné vzory a zakřivené formy tradiční islámské architektury jako podklad pro návrh centra.

Betonová konstrukce byla použita v kombinaci s ocelovým rámem pro vytvoření propracované geometrie konstrukce. Všechny svislé sloupy jsou skryty uvnitř obvodových stěn.

Hladké plochy exteriéru pokračují přes interiér budovy, kde velká volná místa umožňují různé použití, včetně knihovny, muzea a hlediště s 1000 místy k sezení.

Odstupňované balkony umožňují výhled mezi různými úrovni podlah, zatímco osvětlení je umístěno do úzkých výklenků stěn.

Zaha Hadid Architects, kteří nedávno dokončili budovu knihovny na vídeňské Vysoké škole ekonomie a podnikání, vyhráli soutěž pro návrh Heydar Aliyev Centre v roce 2007. Firma pod hlavičkou architektky Zahy Hadid v současné době pracuje na horském muzeu v Itálii a 215 metrů vysokém mrakodrapu v Miami.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook