Kvalitní a levné moderní bydlení v podobě malometrážních bytů vzniklo v Rakousku

Odeslat
e-mailem
Photo © Jasmin Schuller

Ragnitzstraße Housing
LOVE architecture and urbanism
Lokalita: Ragnitzstraße 36, Graz, Rakousko
Plocha: 1,888 m2
Rok: 2013
Typ: Bytové domy/Interiéry

Výstavba malometrážních bytů, které jsou relativně levné a přesto kvalitní, je v současné době jedním z nejdůležitějších úkolů v bytové výstavbě. Tím se řídili i architekti ze studia LOVE architecture and urbanism, kteří komplex v tomto duchu navrhli v Rakousku.

Základní stavebně-konstrukční systém je jednoduchý, systematický a efektivně navržený. Na jihu je struktura bytového domu v tzv. cik-cak tvaru, kde nalezneme prostorné balkony. Zatímco na severní straně je otvor s pergolou zahalen do tahokovu. Celkový architektonický ráz budovy je tak definována z relativně levných stavebních prvků.

V budově se nachází 15 malometrážních bytů (40 až 50 m²) a jeden penthouse v nejvyšším patře. Navíc s podzemním parkovištěm pod úrovení terénu.

Všechny apartmány jsou orientovány na jih a nabízí i prostorné exteriérové plochy (balkony nebo terasy). Balkony, které pokrývají celou šířku bytu, jsou částečně zastřešené a mají minimální velikost 17m². To znamená, že se skutečná obytná plocha rozšiřuje směrem k vnějšímu prostoru a obývací pokoj a ložnice tak vypadá větší a prostornější.

Dřevěné balkonové zábradlí z modřínu jsou umístěny v rytmu klikaté konzolové desky balkonu.

Severní straně čelí pergola blokující hluk z dopravy na Ragnitzstraße. Fasáda z tahokovu je připevněna tak, že se zdá ze západu téměř průhledná. Celkově se vzhled stavby značně liší v závislosti na úhlu pohledu, což dodává budově výrazný trojrozměrný, dá se říci až sochařský vzhled.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook