Megaprojekt bytových domů ve tvaru ledovce vznikl v dánské přístavní oblasti

Odeslat
e-mailem
Photo © Mikkel Frost

The Iceberg
CEBRA + JDS + SeARCH + Louis Paillard Architects
Lokalita: Mariane Thomsens Gade, 8000 Aarhus C, Dánsko
Rozsah: 22000,0 m2
Rok: 2013
Typ: Bytové domy/Interiéry

Bytový komplex The Iceberg pojmenovaný příznačně podle svého tvaru ledovce se nachází v prestižní lokalitě přístavu v dánském Aarhusu. Skládá se ze 208 apartmánů a stejně jako mnoho jiných opuštěných průmyslových přístavních oblastí dostává právě nyní i Aarhus novou živelnou pulzující tvář.

The Iceberg neboli Ledovec je jedním z prvních projektů, které mají být v této oblasti hotové. Po dokončení všech projektů v Aarhusu bude místo domovem pro 7 000 obyvatel a poskytne 12 000 pracovišť . Jeho celková plošná výměra 800.000 m2 je jedním z největších transformací přístavních oblastí, které se v Evropě uskuteční.

Inspirace pro Iceberg pochází primárně z místa výstavby, kdy jde o mimořádnou lokalitu s nádherným výhledem. Místo toho, aby byl plán vytvořen z klasických stavebních bloků, architekti rozdělili ledovec do čtyř L-dílů ve tvaru křídel, kde jsou pouliční prostory mezi nimi otevřeny směrem k vodě. Za účelem získání optimálních světelných podmínek a výhledů na záliv, jsou objemy stavebních hmot rozřezány jako zubaté linky.

Střechy vzestupují a padají, vytvářejí vizuální pasáže napříč jednotlivými svazky – jako plovoucí kry, které neustále lámou pohled pozorovatele. Díky tomu se mohou i obyvatelé zadního křídla rozhlédnout po okolí.

Měnící se a velkolepé formy vyplývají z jednoduchého algoritmu, aby bylo možné použít v areálu pestrou škálu různých typů obydlí – vnější geometrie se mění směrem nahoru budovy a následně dochází k proměnlivosti i v interiérech bytů, které se pohybují od dvou-podlažích „měšťanských domů“ až k cenově menším bytům.

Různé typy rezidencí s různými balkony, tvarem a orientací jsou zaměřeny na vytváření sociálně různorodého městského prostředí, které tvoří živou místní komunitu.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook