Betonový rodinný dům se zelenou střechou vyrostl na svažitém pozemku ve Španělsku

Odeslat
e-mailem
Photo © Aitor Ortiz

MNGB House
VAUMM
Lokalita: Aiete Tunelak, San Sebastián, Gipuzkoa, Španělsko
Plocha: 340 m²
Rok: 2013
Typ: Rodinné domy/Interiéry

Projekt, který vznikl ve Španělsku, se nachází na městském pozemku o rozloze cca 1000m2 ve strmém svahu a jednou s již stávající budovou. Nový rodinný dům od architektů VAUMM měl tedy doplnit pozemek o ještě jeden dům navíc. Oba domy mají společné prostory jednoho pozemku, ale bude obývány dvěma různými vlastníky a rodinami. Současný majitel se vzdal 50% pozemku a nový vlastník se zde rozhodl stavět. Obě strany se musely dohodnout na architektuře a společném soužití.

Územní plán uvádí, že budova musí splňovat dvě rodinné obytné typologie. Přísný model předpokládá, že by byly dva domy v rámci jednoho svazku. Přijetí toho předpokladu by znamenalo, že se nový dům musí připojit na stávající budovu. Vzhledem k tomu, že obě budovy by měly být chápány jako jedna jednotka pro regulatorní účely, byla strategie jejich spojení pomocí společných prvků skládajích se ze sdíleného nádvoří a horní terasy.

Nová budova je koncipována jako kus přizpůsobený topografii pozemku a původní budově. Nijak nezasahuje do stávajícího objektu a pohybuje se na konci šarže, kde sestupuje do nižší úrovně.

Dům má suterén, přízemí a první patro. V prvním patře se zhmotnila ve velkolepém objemu, kde se může vycházet na terasu. Patro budovy je organizována kolem vnitřního nádvoří, která umožňuje široké využití vnitřních prostorů. Tímto způsobem se obydlí otevírá do vnějšího prostoru, a zesiluje jeho velikost při zachování vysokého stupně ochrany soukromí. Jídelní a obývací část je naopak směřována do krajiny.

Architektonický návrh splnil dohodu mezi dvěma vlastníky a zároveň i městské právními předpisy, do nichž návrh pružně zapadá. Výsledná architektura je zhmotněním této dohody.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook