Bezbariérový rodinný dům v Německu našel místo vedle památkově chráněné budovy

Odeslat
e-mailem
Photo © Jens Willebrand

Haus Neufert
Gatermann + Schossig
Lokalita: Kolín nad Rýnem, Německo
Plocha: 237 m²
Rok: 2013
Typ: Rodinné domy/Interiéry

Úkolem pro architekty Gatermann + Schossig bylo postavit rodinný dům, jež se stane sousední budovou pro památkově chráněný dům X1. Ten pochází od autora jménem Peter Neufert a vznikl již v roce 1959-1962. Nově vybudovaný rodinný dům kladl důraz na bezbariérový přístup a obsahuje samostatný byt, který může být později použit pro pečovatele.

Koncept zahrnuje přestavbu existujícího povrchu starého tenisového kurtu na výstavbu v podobě jednopodlažního krychlového domu. Dům se nachází na rovném povrchu. Uvnitř jsou dvě velké místnosti, které vytvářejí objem a poskytují široký výhled do parku. Nechávají slunce zářit do domu z několika stran.

Součástí jsou také pokoje na severo-západní straně. Zejména severní fasáda je více uzavřená a to z hlediska soukromí a energetického konceptu domu. Prosklené jižní průčelí je orientováno do zahrady a je tvořeno dvěma „výřezy“ v budově. Na mohutné prosklení navazuje terasa domu. Homogenní kovová fasáda vytváří nezávislý a nenápadný kontrast k jinak výraznému památkově chráněnému domu X1.

Interiér je zalit světlem a poskytuje velké množství pohledů na přírodu a na oblohu. Přes snížení plochy z důvodu údržby budovy osobou méně pohyblivou, dávají pokoje pocit variabilnosti a fascinující prostornosti. Ty jsou podporovány různorodými liniemi pohledu do přírody a proměnlivým dopadem slunce a světelných podmínek, které se mění spolu s příslušnou sezónou a denním časem.

Materiál a technologický koncept koreluje s realizací návrhu. Dobře koordinované energetické koncepce s chlazením, výměnou vzduchu, ohřevem vody a tepelným čerpadlem zajišťují vše potřebné pro komfort užívání nízkoenergetického domu. Interiér je osvěžen detaily, kdy před sebou například stojí bílé stěny a červené lité podlahy.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook