Dřevěný rodinný dům, ateliér a garáž vznikly pro umělecky založenou rodinu ve Finsku

Odeslat
e-mailem
Photo © Jussi Tiainen

House Riihi
OOPEAA
Lokalita: Alajärvi, Finsko
Plocha: 239 m² + 120 m² + 120 m²
Rok:  2010 – 2014 (dokončeno)
Typ: Rodinné domy/Interiéry

Soubor domů se nachází v Alajärvi, v malé vesnici ve východní Ostrobothnii ve Finsku. Jde o údolí v blízkosti lesa a zemědělské oblasti. Architektonický tým OOPEAA byl pověřen rodinou otce podnikatele a matky umělkyně s dvěmi syny, kteří potřebovali dům jak k samotnému životu, tak s prostory pro uplatnění svých koníčků. To znamená skloubení rodinného bydlení se studiem sloužícím jako ateliér.

Dům se hodí do okolní krajiny díky svému tvaru a použitých materiálech. Jemně připomíná pocit tradičního finského hospodářství, ve kterém byly dřevěné domky uspořádány tak, že tvoří chráněný vnitřní dvůr s budovami čelícím nádvoří. V tomto případě tři budovy v podobě domu, ateliéru a garáže vytváří díky jejich uspořádání optimální mikroklima kolem domu tím, že minimalizují dopad severních větrů, které foukají do údolí.

Budovy jsou navrženy jako nízkoenergetické ze dřeva, které bylo použito v jejich exteriéru, interiéru a na samotné rámy. Velké plochy šikmých střech jsou oděny do hliníku. Všechny kovové části v budově jsou vyrobeny taktéž z neošetřeného hliníku. Materiály a technická řešení vytvářejí z domu zdravou a ekologickou stavbu, která může být recyklována, až dosáhne konce svého životního cyklu.

Interiéry jsou uspořádány pomocí tří různých funkcí a oblastí, kdy má každá svou vlastní atmosféru. Garáž a hobby prostor je velmi jednoduchý s pocitem anonymity. Ateliér má velmi vysoké stropy a jeho dřevěné povrchy, dokonce i na podlaze podlahy, jsou ošetřeny bílou barvou, aby se světlo promítlo do prostoru, jak je to jen možné. Interiéry v domě jsou z radiálně řezaného smrku a poskytují teplou útulnou atmosféru. Jeho obyvatelé se mohou těšit na prostorný obývací pokoj a ústřední krb.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook