Elegantní dřevostavba rodinného domu vyrostla na vesnici ve Francii

Odeslat
e-mailem
Photo © Mathieu Noël

Maison Simon
Mathieu Noël & Élodie Bonnefous architectes
Lokalita: Le Pont-de-Planches, Francie
Cena: 206 000,00 € HT
Typ: Rodinné domy/Interiéry

V roce 2009 kontaktoval pan Simon (investor) Mathieua Noëla (architekta) se záměrem na jeho stavební projekt. Překvapením je, že tento architekt je jeho bývalým studentem, z kterého se následně stal architekt. A to byl začátek dobrodružství …

Během své kariéry žil pan Simon v mnoha domácnostech: apartmán , starý dům … mnoho zkušeností, které mu pomohly definovat svá očekávání, přání a sny. To představuje samozřejmě dlouhý proces diskuse a výměny názorů, než byl projekt navržen.

Učitel, bibliofil, citlivý muž s krásnými věcmi, které chtěl pan Simon do projektu obsáhnout. Pro architekta to byla pozitivní a obohacující zkušenost: poslechnout si investora a přistoupit na jeho idey a nápady.

FUNKČNOST

Funkční a pohodlný domov, který umožňuje zvýraznit knihy, kuriozity, obrazy a prostě věci, které byly shromážděny v průběhu času. Tento dům musí nabídnout velký prostor a mělo by být snadné v něm žít.

PLÁN

Po návratu do vesnice, kde investor začal svou kariéru, je to pro pana Simona návrat ke zdroji. Plusovou hodnotou tohoto místa a jeho obyvatel, jsou staré pastviny na okraji obce, ze kterých může vzniknout pod jeho rukama ovocný sad.

PROJEKT

Poloha domu je co nejblíže k cestě, uvolní prostor pro budoucí zahrady. Výslovně odkazuje na archetyp „Monopoly“ domu, kdy je dům jednoduchý svazek, který se vyvíjí s jeho délkou.

Tato morfologie spolu s materiály obvykle použita pro stodoly, lze integrovat i do domu ve venkovské krajině. Jižní fasáda s dřevěnou „palubou“ je chráněna střešním přesahem a rozšířila pokoje na vnější straně. Široce prosklená fasáda podporuje solární zisk v zimním období. Východní přední strana je „zaslepená“, dřevěné obložení skrývá tepelné čerpadlo. Na západní straněm  je pevné okno, které se stává součástí krajiny a centra obce.

Dům byl postaven jako dřevěná rámová dřevostavba, zvláštní pozornost byla věnována izolaci:

- Izolace 160 mm dřevovláknitá mezi dřevěném rámováním + 60 mm na vnitřní straně domu
- 300 mm izolace dřevěných vláken pod ocelovou střechou

Volba izolace spadla na dřevěné vlákno, protože je zdrojem pohodlí a to zejména v letních měsících. Exteriér je v hrubém svislém modřínu, který se přemění na šedý odstín.

Dům je rozdělen na délku na tři oblasti: na jih je obývací pokoj a ložnice, na sever koupelna, WC a technické části. Dlouhý policový regál se nachází v ose domu a nabízí úložné části pro knihy, objekty, sochy, rostliny, vázy atd …

V obývacím pokoji je i jídelna a kuchyň, je to velký prostor s vysokým stropem. Krbová kamna se nachází v samém srdci této místnosti a zajišťují optimální pohodlí domova v zimě. Podlahové topení je v celém domě (vzduchové čerpadlo / voda). Garáž a a dvě velké podkroví pod střechou doplňují funkčnost tohoto domova.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook