Horská chata v Norsku poskytuje zázemí pro rodinu lyžařů a příbuzenstvo

Odeslat
e-mailem
Photo © Søren Harder Nielsen

Split View Mountain Lodge
Reiulf Ramstad Arkitekter
Lokalita: Buskerud, Norsko
Rozsah: 130,0 m
Rok: 2013
Typ: Rekreační dům/Interiér

Rekreační dům se nachází v blízkosti obce Geilo, oblíbené lyžařské destinace v údolí Hallingdal. Lyžařská střediska jsou kolem tohoto domku hojné, freestyle park se nachází hned vedle. Mimo zimní sezónu hory poskytují vynikající možnosti pro pěší turistiku i další sportovní aktivity.

Početná rodina měla o své horské chatě jasnou představu. Od architektů ze studia Reiulf Ramstad Arkitekter si vyžádala čtyři ložnice, oddělený obývací a jídelní prostor, obývací pokoj pro mládež a mezipatro pro mladší děti. Kromě toho by mělo být možné ubytovat hosty a poskytnout zázemí také v případě návštěvy prarodičů.

Odpovědí architektů byl jasný a čistý výraz domu s kontinuálním dřevěným obložením na vnějších stěnách a střeše, které získává časem šedou patinu. Objem se skládá z hlavního tělesa, kde je bydlení, převážně ložnice. Tento objem následují přírodní obrysy krajiny a rozdělí do dvou živých zón.Tři tělesa jsou charakteristická plně prosklenými čelními stěnami. Menší otvory podél objemu zajišťují záblesky bezprostředním okolí.

Uvnitř jsou místně betonové podlahy. Dřevěné schodiště stoupá z nízké suterénu a otevírá se do velkorysých prostor obytných místností. V kuchyni je deska ze skelných vláken železobetonu a oboustranný krb na druhém konci.

Horská chata je pokračováním norských stavebních tradic, navíc posazena krásně ve své krajině reagující na její kontext.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook