Kontroverzní obnova historické budovy od Waltera Gropiuse proběhla v Německu

Odeslat
e-mailem
photo © christoph rokitta / bauhaus foundation dessau

Bauhaus Masterhouses by Walter Gropius
BFM architekten
Lokalita: Dessau, Německo
Rok: 2014
Typ: Rekonstrukce/Rodinné domy/Interiéry

V Dessau mají dvě původní budovy navržené světoznýmým německým architektem Walterem Gropiusem, jenž se postaral o vznik legendární umělecké školy Bauhaus. A právě jeden z jeho domů se byl nyní obnoven a interpretován podle představ rovněž německých architektů z uskupení BFM architekten. Projekt, který otevřel své brány 16. května 2014, vyvolal velkou diskusi o alternativních přístupech k obnově právě takových památek, jako jsou historické stavby. Zda volit cestu potenciálu jednotlivých staveb a pustit se do kompletní rekonstrukce se změnou vzhledu, ač v souladu se zásadami památkové péče nebo volit pouze kosmetické rekonstrukce pláště bez deestrukce a to i v zájmu zachování cestovního ruchu, kdy jsou lidé lační po původních architektonických prvcích, detailech a materiálech.

Konečné rozhodnutí bylo v tomto případě provést rekonstrukce se zachováním dědictví, které budova i s aktualizovaným a překonfigurovaným designem ponese. Dokončená stavba stojí jako jednoduché poskládané prvky betonu, bez ovlivnění jejich bývalé struktury a tvaru. Zevně i vnitřně bylo mnoho designových prvků odebráno, složité detaily byly vyloučeny a došlo ke zjednodušení stávajících svazků. Vše v rámci minimalizace, kterou dnešní doba přináší.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook