Malý domek za rozumnou cenu ze Slovenska kombinuje tradiční a moderní architekturu

Odeslat
e-mailem
Photo © Peter Jurkovič

IST-Family House
JRKVC
Lokalita: 851 10 Čunovo, Slovensko
Architekti: Peter Jurkovič, Lukáš Kordík, Števo Polakovič
Plocha: 85,0 m2
Rok: 2013
Rozpočet: 75 000 EUR

Cílem projektu bylo navrhnout malý domek na malém pozemku. To vše navíc za rozumnou cenu. Rozpočet byl stanoven na v přepočtu 2 000 000 Kč. Inspirací pro rodinný dům se stal venkov a venkovské stavby, kde architekti nalezli typologii, morfologii a dokonce i zdobnou slovenskou lidovou architekturu, která i dnes může posloužit jako východisko k modernímu návrhu.

Existují určité zásady, kódované v tradiční lidové architektuře, ověřené věkem, jenž jsou stále aktuální. Zejména v souvislosti s potřebou snížení naší ekologické stopy a plýtvání energií. Větší není vždy lepší! Jednoduché stavby nebojovali s přírodou, ale staly se její součástí. Byly postaveny z místních materiálů, které byly k dispozici a nepotřebovaly dlouhou a obtížnou dopravní strukturu. Mezi základní místní materiály patřily například dřevo, hlína a sláma apod.

Okna nehrála dříve prim, tak jak je tomu dnes, byla poměrně malá. Pod střechou verandy byl „gánok“, tradiční součástí domu zajišťující kontaktu s vnějším prostředím i v zimě nebo za špatného počasí.

Během procesu návrhu se architekti drželi výše uvedených zástad. Navrhli spojení staré a současné architektury. Dům má malé rozměry, malé malebné okna a verandu. Přízemí je organizováno podle tradičního schématu tři místnosti. K dispozici je centrální „box“ z překližky – je zde koupelna, WC, schodiště, skladování a integrovaná kuchyně. Zbývající prostor kolem a nad boxem jsou pokoje.

Obývací pokoj, hlavní ložnice v přízemí a jeden pokoj v podkroví, to je vše, co tento dům může nabídnout. Plocha obývacího pokoje je kompenzována obrovskou prosklenou stěnou mířící na sever, která doslova rozšiřuje vnitřní prostor do zahrady. Díky orientace neexistuje a není zapotřebí protisluneční ochrana.

Dům je postaven z konstrukčních izolovaných panelů (SIP) z OSB desek sevřených pěnovým jádrem z polystyrenu. Masivní betonová podlaha se využila i pro vytápění a ukládání tepelné energie. Aby došlo ke snížení investicí do domu, nejsou zde integrovány žádné sofistikované technologické systémy.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook