Moderní rodinný dům v Mexiku splynul díky použitým materiálům s přírodou

Odeslat
e-mailem
Photo © Marcos García

VR Tapalpa House
Elías Rizo Arquitectos
Lokalita: Tapalpa, JAL, Mexiko
Plocha: 5400,0 m
Rok: 2013
Typ: Rodinné domy/Interiéry

Rodiný dům od Elías Rizo Arquitectos se nachází v odlehlé oblasti poblíž města Tapalpa. Jde o budovu, kde byl brán ohled především na přehlednost a funkčnost stavby. Objem je uspořádán do čtyř kvádrů, které jsou definovány v průsečíku dvou hlavních os. V rámci tohoto systému jsou prostory rozděleny v souladu s požadavky na soukromou a společenskou zónu.

Konstrukce a materiály domu byly zvoleny takové, aby došlo ke spojení s přírodou a odpovídaly jeho regionálním kontextům. Stavba poskytuje dostatečný výhled a je přístupná prostřednictvím různých vstupních bodů.

Dům se jeví jako horizontální prvek vložený do lesní mýtiny obklopené borovicemi a duby. Průčelí budovy je neprůhledné a má jen několik otvorů. V zadní části domu jsou ale stěny nahrazeny okny, aby se denní světlo dostalo dovnitř v dostatečné míře a dům tak rovněž poskytuje krásný pohled na velkou zahradu a přilehlou krajinu. Vstupní vestibul rozděluje budovu příčně a zprostředkovává spojení mezi soukromými a veřejnými prostory domu.

Jihovýchodní kvadrant obsahuje 3 ložnice, každá je vybavena vlastním sociálním zařízením. Taktéž je zde rodinný pokoj. Jihozápadní kvadrant obsahuje obslužné prostory, schodiště a garáž. V druhé úrovni je apartmá rozkládající se na obou kvadrantech a poskytuje přístup k soukromé velkorysé střešní terase. Ve veřejném severním bloku domu je kuchyň, jídelna a obývací pokoj jež díky vysoké míře prosklení a velkou terasou poskytují pohodové zázemí pro denní život a relaxaci.

Materiály byly vybrány s velkou péčí. Skládají se hlavně z obložení místním kamenem. Soukromé severní křídlo domu je zastřešeno betonovou deskou, zatímco veřejné prostory jsou chráněny pomocí taškové střešní krytiny na vrcholu dřevěného obložení. Ty jsou podporovány řadou dřevěných trámů. Ocelové akcenty jsou vidět na různých místech po celém domě, stejně tak jako ty dřevěné.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook