Moderní vila ve Švédsku okouzluje nádherným výhledem na záliv

Odeslat
e-mailem
Photo © Åke Eson Lindman

Villa Överby
John Robert Nilsson Arkitektkontor
Lokalita: Stockholm, Švédsko
Plocha: 250 m²
Rok vzniku: 2009
Typ: Rodinné domy/Interiéry

Luxusní vila od John Robert Nilsson Arkitektkontor leží na skalnatém srázu a nabízí panoramatický výhled na záliv a večerní západ slunce.

Na podloží je vytvořen betonový základ sloužící jako masivní podstavec. Výhled na moře je umocněn velkou terasou s bazénem a zapuštěným posezením, které poskytuje úkryt před větrem. Stejný vápenec, jako je použit na terasy, pokrývá i základ tvořící souvislé podlahové plochy v celém domě.

Vstupní strana domu nabízí jednoduchou fasádní stěnu, omítnutou do matné černé barvy. Přerušují ji pouze vysoké vstupní dveře v dekoru dubu. Ostatní fasády jsou tvořeny strukturálním systém celoskleněných stěn. Izolované sklo se skládá z vnější vrstvy skla a vnitřní vrstvy s tepelným řízením, aby se zabránilo kondenzaci. Spodní část skleněné rámu je zcela zapuštěna a skryta mezi vápencovými deskami, takže hranice mezi vnější a vnitřní stranou prakticky neexistují. Skrytý příkop kolem domu je vyroben z nerezové oceli s vápencovým krytem.

Půdorys domu je jednoduchý obdélníkový tvar, je jasně rozdělen do soukromých a společenských oblastí. Soukromá sféra se dále dělí do ložnice, koupelny a skladovacích prostor. Je postavena kolem otevřeného konceptu obývacího prostoru. Namísto tradičních dveří je většina otvorů až do výšky stropu. Formativní myšlenkou domu bylo vytvořit jasnou a koncentrovanou formu v ostrém kontrastu s okolní krajinou.

Za čistými liniemi se skrývá řada vyspělých technologických systémů. Voda z vodovodu je získávána z moře a zpracována v odsolovací jednotce. Topení je v podlaze, venkovní bazén a horká voda jsou zásobovány z geotermálního tepelného čerpadla. Chlazení je čerpáno do domu přes skalní hřídele, což znamená, že klimatizace je v podstatě zdarma. Všechny systémy jsou propojeny skrz inteligentní ovládání a monitorovány pomocí webového rozhraní. To je řízené přes internet nebo mobilní telefon.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook