Nedaleko Amsterdamu leží luxusní černý rodinný dům plný kontrastů a překvapení

Odeslat
e-mailem
tit

Villa Kavel 01
Studioninedots
Lokalita: Amsterdam, Nizozemsko
Plocha: 379,0 m
Rok: 2014
Typ: Rodinné domy/Interiéry

Na špičce Islandu nedaleko Amsterdamu ležít ajemná černá skříňka. Jedná se o dům, který Studioninedots navrhli pro mladou rodinu. Jde o dům plný překvapení a kontrastů. Rodinný dům s dynamickými prostorovými a materiálovými kvalitami od neomezeného prostoru s panoramatickým výhledem na přírodu až po do soukromí pokojů skryté za závojem žaluzií. Elegantní nábytek na zakázku kontrastuje proti surové betonové konstrukci, teplé dřevo se vypořádává s chladnou ocelí. Světlo a podhledy byly také jedny z klíčových prvků návrhu. Dům byl dokončen v lednu 2014.

Rodinný dům se nachází přímo na nábřeží s nerušeným výhledem do protějšího parku. Samotný návrh představoval pro architekty těžký úkol: jak se postavit prostorný, živoucí domů, ostrý diamant ve tvaru pozemku na nejkrásnější části na Islandu.

Zdálo se nepraktické kombinovat jednoduchý obdélníkový objem v kontextu s pozemkem s ostrými úhly až 51 stupňů – tak se architekti rozhodli navrhnout dům ve tvaru diamantu. Vnitřní uspořádání uzpůsobili orientaci ke světovým stranám a výhledům z domu.

Vzhledem k omezením výšky je dům částečně pod zemí. Toto skryté „tajemství“ obsahuje pokoj pro hosty, koupelnu, skladovací prostory, studio a dětskou hernu s kinem. Podél jižní fasády je pozemek uzpůsoben tak, aby povolil slunečnímu světlu proniknout do sklepa a zespodu otevírá výhled do zahrady. Tato intervence dramaticky mění vzhled objemu, kdy se zdi jakoby vznáší nad zemí. Sada schodů poskytuje samostatný přístup k této části domu zvenčí.

V kontrastu s otevřeností v obývacím pokoji v přízemí se v prvním patře obyvatelé úmyslně cítí více uzavření a v soukromí. Tři pokoje jsou zabaleny za černé závoje vyrobené z 33 okenic z perforované oceli. Vzory vytváří díky slunci na podlaze a stěných živé stíny, zatímco se mohou v případě potřeby plně otevřít jako harmoniky stisknutím jediného tlačítka. S posuvnými skleněnými dveřmi je snadné si představit sebe samotného uprostřed přírody a zároveň ležícího v posteli nebo ve vaně.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook