Pasivní rodinný dům v Belgii překvapí jak exteriérem, tak zajímavým interiérem

Odeslat
e-mailem
Photo © Stijn Bollaert

Leeuw House
NU architectuuratelier
Lokalita: Sint-Pieters-Leeuw, Belgie
Plocha: 290,0 sqm
Rok: 2014
Typ: Rodinné domy/Interiéry

Tento projekt se týká nového rodinného domu navrženého dle nízkoenergetických standardů, tak aby mohl být prezentován jako pasivní rodinný dům. Jedná se o kompaktní domů, který působí jako katalyzátor tepla. K tomu má vnější povrch tmavý odstín a kovovou konstrukcí je zcela oddělen od fasády, aby se zabránilo tepelným ztrátám. Sendvičové panely jsou běžně používané v průmyslových budovách a používají se jako izolace. I přes svou značnou tloušťkou (25 cm) a mnoha přípravných detailů byla realizace rychlá a snadná.

Vnitřní klima a větrání jsou zcela pod kontrolou, téměř bez jiného zdroje tepla, s výjimkou energie uložené v materiálech. Severní fasáda je poměrně uzavřená, na rozdíl od jihu a západu, kde je vysoká míra prosklení, které se promítají i na rohu budovy. V případě, že je slunce silnější, chrání zasklení clony před oslněním a přehřátím.

Vnější výraz vily definuje rozdíl mezi dnem a nocí. V interiéru se rozvíjí různé funkce, které lze nalézt na různých úrovních se zajímavými vzájemnými vztahy. Aniž by celá stavba upadla do syndromu energetické pevnosti, dokázal se objekt obejít i bez zbytečných technologických novinek. Rodinný dům tak ukazuje, že prostorové a vizuální vztahy lze realizovat tím, že jde do přímého dialogu s okolním kontextem a je tiše zakotven v krajině.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook