Rakouský dům ve svahu zaujme díky výrazné fasádě z jedlového dřeva

Odeslat
e-mailem
Photo © Sebastian Schels

House D
Hohensinn Architektur
Lokalita: Neuhofen im Innkreis, Rakousko
Rozsah: 244,0 m
Rok: 2013
Typ: Rodinné domy/Interiéry

Na mírně svažitém severním svahu v Rakousku se nachází dům D od Hohensinn Architektur. Jde o tzv. Auszugshaus, což je rakouský výraz pro budovu kdysi dávno používanou jako sídlo pro „vysloužilé“ zemědělce.

Tradiční usedlost se skládá z budov uspořádaných do čtverce kolem hospodářského dvora, většinou lemována „měkkými“ hranami díky své poloze uprostřed sadů. Dům D je založen na myšlence nástupu toho tématu v menším měřítku. Avšak vytváří více strohou a kompaktní základní formu s otevřený prostorem plánovaným pro soukromé použití.

V reakci na svah je vchodu do domu z ulice, taktéž garáže, skladovací prostory a šatna a pokoje. Všechny jsou v přízemí, který je postaven do svahu. Odtud vede schodiště do horního patra. To poskytuje přímý přístup k otevřené kuchyni a obývacímu prostoru, který se otevírá na vnitřní nádvoří, tedy na jih. V souvislosti s obývacím prostorem nabízí západní křídlo budovy dvě ložnice, koupelnu, technickou místnost a šatnu.

Otevřený  prostor byl mírně zvýšen, čímž se přirozeně začlení do krajiny a tvoří přesné hrany mezi domem a jeho okolí. Je rozdělena do různých zón – posezení pod konzolovou střechou, zahrada a zatravněné plochy. To vše přispívá k rozmanité a kompaktní vnější oblasti, která nabízí celou řadu využití.

Dům se skládá z laminované dřevěné konstrukce, která je viditelná v interiéru a která se opírá o železobetonový suterén. Fasády z přírodního jedlového dřeva byly používány již pro tradiční zemědělské stavby, tvoří spíše klidné, téměř uzavřené oblasti. Ty s výhledem na vnitřní nádvoří jsou prosklené pouze v tmavě šedé barvě. Naproti tomu bílé dveřní a okenní rámy rytmicky oživí vnější zdi ve dvoře areálu.

Interiér budovy je stejně nenápadný jako jeho exteriér. Jednoduchý, masivní dubový nábytek, který je částečně integrován přímo do místnosti, stejně tak kuchyně, byly navrženy umělcem Hansem Rainerem, který také nainstalován kachlová kamna „plovoucí“ na černém ocelového plechu. Dům má celkově iminimalistický styl a útulný charakter.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook