Rekonstrukce polského rodinného domu ze 70. let zajistila neuvěřitelnou proměnu

Odeslat
e-mailem
Photo © Jeremi Buczkowski

Perforated House
Piotr Kluj + Paweł Litwinowicz
Lokalita: Poznaň, Polsko
Plocha: 177 m²
Rok: 2013
Typ: Rodinné domy/Interiéry

V Polsku proběhla přestavba typického dvojdomku, který byl velmi populární v 70. letech. Jedná se o domy jednoduchého a pravidelného tvaru s jasně danými okny a balkony. V podstatě jde o tzv. „kostky“, které by neměly vyčnívat ze soudobé architektury. Nákupem domu však investor předpokládal, že dům pozvedne na vyšší úroveň a přestaví jej dle jeho potřeb. Návrhu se ujalo polské duo architektů Piotr Kluj a Paweł Litwinowicz.

Investor měl požadavek na dvojgaráž s pohodlným přístupem a přímý přístup na zahradu z úrovně domu, tak aby se obývací pokoj nacházel ve zvýšeném přízemí. Tomu musel být přizpůsoben i vstup z přední části budovy, nikoliv ze strany jako tomu bývalo.

Aby budova přinesla soudobou kvalitu, byl tvar zcela zjednodušen a došlo ke zrušení všech balkonů a arkýřů. Umístění domu na pozemku je daleko od přední linie, což dalo možnost vytvořit dlouhou a širokou rampu vedoucí do garáže.

Po celé ploše domě byla použita vysoká míra prosklení, aby došlo k dostatečnému proslunění domu. Ze strany ulice jej částečně chrání neglazované části dýhované desky v přírodním dřevě. Ty dopřávají ložnici a koupelně více intimity. Tvary výřezů odpovídají rostliným vzorům na starého nábytku, kterým je dům vybaven na přání investora.

Výše zmíněné ozdobné prolamované desky, viditelné pouze na dvou místech domu, jsou zároveň jeho jedinou dekorací a představují spojení mezi současnou moderní krychlí a nábytkem Art Nouveau.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook