Rodinný dům v Portugalsku dokazuje, že i černá barva může v zástavbě působit elegantně

Odeslat
e-mailem
Photo © Jose Campos

Coentrão House
António Fernandez Architects
Lokalita: Povoa de Varzim, Portugalsko
Tým: António Fernandez, Ema Rosmaninho
Rozsah: 490 sqm
Rok: 2013
Typ: Rodinné domy/Interiéry

Rodinný dům v Portugalsku představil jedinečnou výzvu pro architekty ze studia António Fernandez Architects, neboť záměrem klienta bylo vytvořit velmi specifický objekt osobní povahy, co se týká jednotlivých prostorů, ale i celkového vzezření. Na zadní partii čelí dům zalesněnému pozemku, ale celkově je integrován spíše do prostoru městského typu s venkovským charakterem. Majitelé požadovali, aby dům byl jiný, individuální, jedinečný…

Projekt zpočátku vycházel z přání vytvořit dům nejméně obvyklým způsobem, přestože by splňoval všechny zákonem stanovené požadavky. Výškové úrovně nebyly zásadně omezeny, proto má dům i přízemí. V objektu jsou prostory propojené a otevřené do vnitřních dvorů v centru polygonu. Zatímco šlo o otevření spodních pater, horní soukromá zóna si klade za cíl být více osobní a „nedostupná“.

Pro běžné kolemjdoucí na sebe dům upozorňuje prostřednictvím své černé formě a vertikálními řezy zrcadlových polygonů. Zděné ploty jsou taktéž pokryty černými plechovými deskami. Pro ty, kteří přístoupí k domu blíže, nabídne objekt své skleněné rámy, nádvoří a odrazové fólie. Černá fasáda kontrastuje se zelenou trávou a modrou vodou v bazénu.

Černá schodiště s plovoucími nášlapy v kombinaci se sklem stojí proti bílé zdi a skříním. Prostor je jednoduchý. Kuchyně, která je navržena nábytkem na míru, je prodloužena až na nádvoří, jenž jej odděluje od obývacího pokoje. Obývací pokoj navazuje na venkovní zahradu. Soukromé prostory jsou doplněny o ložnice, koupelny a kancelář. Chodba vedoucí do apartmá je lemována skříněmi a sadou zrcadel, které vytváří extázi iluzí.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook