Anglická nemocnice s fasádou v dekoru třešňového dřeva

Odeslat
e-mailem
Photo © Nick Kane

Waldron Health Centre
Henley Halebrown Rorrison
Lokalita: Lewisham, South London, England

Zdravotní středisko se nachází v London Borough Lewisham severně od Londýna na jižní spojce vnitřního okruhu, v oblasti, ve které sídliště a paneláky naplňují diskontinuální krajinu, nové centrum nahradí anonymní jednopatrové zdravotní středisko pro významný rozvoj města. Má větší schopnost utvářet strukturu lokality a tvoří pozadí pro veřejné aktivity. Místo, severní blok poloostrova, sousedí s novým Cross station a je ohraničeno ulicemi na třech stranách. Leží na západním konci pěší trasy propojující místní vybavení včetně centra volného času, uměleckého centra a školy, nákupní ulice a park.

Design ukazuje zájem o vytvoření veřejné budovy s přítomností občanské pamětihodnosti, která má schopnost formovat každodenní život lidí žijících v blízkosti, zatímco ve stejné době zachovává úroveň důvěrnosti, které jsou v praxi nezbytné pro klinické konzultace. Plán je generována z pohledu pacienta. Návrh se snaží popsat vývoj do pěti snímků začínajících na náměstí vedoucí nejdříve k čekárnám a předsálí, potom následuje klášter a nakonec přicházejí na řadu klinické místnosti. Design pojímá tvar budovy Z, která zabírá severovýchodní a jihozápadní poloostrov, dvě kontrastní veřejná prostranství – jedna, se stávající náplní, ostatní, nové náměstí v severozápadním kvadrantu, které otevírá diagonální cestu do nové stanice. Budova se tyčí ze dvou pater na severovýchodě, do čtyř na jihozápadně doplňující 3patrovou cihlovou viktoriánskou školní budovu na ulici Stanley na východě. Stavba je oděna v dýhovaném plášti, který dává barvou bohatého třešňového dřeva nádech vonícímu nábytku z osmnáctého století nebo pouzdra hudebního nástroje, přináší teplo do budovy. Mřížky na východní a západní straně působí i jako protisluneční ochrana a akustické přepážky jsou vyráběny ze stejné dřevěné části potlačující opakující se okna.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook