Barevná školka ve Španělsku, kde jsou základním motivem kruhy

Odeslat
e-mailem
Photo © DavidFrutos

8Units
LosdelDesierto
Lokalita: Velez Rubio, Almerìa (Spain) – 2009
Rok: 2006
Práce skončily v roce 2009
Hlavní konstrukce: železobeton
Dodavatel: Ajumi Sa
Náklady: 883,265
Maximální výška (m): 7
Objem (m³): 3520
Stav: dokončená práce
Typ: Mateřské školy
www.elap.es

Škola je určena pro děti do 3 let. Cílem je rozvoj psychomotorických, mentálních a sociálních schopností. V raném věku děti instinktivně identifikují šikmé střechy s domem. Proto mají jejich kresby podobný charakter: střecha, box a naposledy dveře a okna. Školka je ale „velký – dům“, ve kterém tráví většinu svého času.
Tato myšlenka je původ návrhu. Velké strukturální desky (střecha) je složena v prostoru. To umožňuje zdvojnásobit výšku podlahy tak, aby se přizpůsobilo panorama na další budovy, jakož i zaměření na vnitřní prostor a přirozené světlo. Toto krytí je většinou naplněno zařízením (instalatérské, telekomunikační a osvětlení).
Program se rozvíjí do osmi tříd rozdělených do tří skupin dětí podle věku. K dispozici je také polyvalentní jídelna, kuchyň a správními úřady distribuované kolem terasy, kde si děti hrají. Různé učebny jsou připojeny k otevřeným prostorám, které umožňují stálé vnitřní-vnější vztahy.
Architekti nechtěli jen tradiční okna, která se vyskytují v obci, chtěli dát budově zvláštní identitu. Tak se vytvořil jednoduchý systém panelů ve formě skládačky pro konfiguraci rozložení dutin v průčelí. Kruhové lišty jsou obarveny speciálními filmy v zeleno-žlutém, modrém a purpurovém tónu uvnitř vrstveného skla. Během dne je vnitřní prostor poznamenán různými barvami, jakožto přírodními svítilnami. V noci vnitřní světla osvětlují fasádu, což dodává budově zábavný vzhled.
Na podlahy a základy stěn byl použit flexibilní vinyl laminát. Barva materiálu se odlišuje v jednotlivých třídách podle věku studentů. Svět dětí je oddělen od světa dospělých prostřednictvím barvy na stěnách, které zmizí v úrovni 1,30 metru, což je výška prostorového vidění dítěte. Nad tuto hranici jsou povrchy stěn nedokončené a zařízení jsou viditelná. V nejlepším případě jsou jednoduše ošetřeny polyuretanem tak, aby mohly být snadno čistitelné.
Jako topný systém má školka podlahové vytápění, ideální pro tento typ budovy. Kromě toho je tento systém kompatibilní s výrobou teplé vody a instalací solární sběrny připojené ke střeše, čímž se snižuje energetický výdej.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook