Další z odvážných staveb architektky Zahy Hadid vyrostla tentokrát v Hong Kongu

Odeslat
e-mailem
Photo © Iwan Baan

Jockey Club Innovation Tower
Zaha Hadid Architects
Lokalita: Hung Hom, Hong Kong
Design: Zaha Hadid, Patrik Schumacher
Vedoucí projektu: Woody K.T. Yao
Vedoucí projektu: Simon K.M. Yu
Oblast: 15000,0 m
Rok: 2014
Typ: Školy

Jockey Club inovace Tower je nová stavba z dílny světoznámé architekty Zahy Hadid. Budova je domovem Polytechnické univerzity v Hong Kongu.

Jde o 15 -podlažní budovu o rozsahu 15.000 m². Stavba šplhající do výšky připomíná věž a pojme více než 1800 studentů a zaměstnanců. Samozřejmostí je vybavením nejmodernější vybavení pro vzdělávání a inovace, které zahrnuje mimo jiné: designová studia, laboratoře a dílny, výstavní prostory, multi – funkční učebny, přednáškový sál a společenskou místnost.

Kampus Hong Kongské univerzity byl vyvíjen v rámci městské struktury v průběhu posledních 50 let. Univerzita tak musela být navržena vizuálně v souladu se stávajími budovami v různých stylech. JCIT vytváří nový městský prostor, který obohacuje rozmanitost univerzitního života a vyjadřuje dynamiku instituce z pohledu do budoucnosti.

Univerzita se nachází na úzkém, nepravidelném místě na severovýchodním cípu kampusu (ohraničeno fotbalovým hřištěm na jihu a dálnicí na severu).

Konstrukce JCIT nabourává typickou typologii věže, kdy svým nepravidelným tvarem více připomíná tekutinu v pohybu než statickou stavbu. Vnitřní a vnější nádvoří vytváří neformální prostor pro interakci, jenž doplňují velká výstavní fóra, studia, divadla a rekreační zařízení.

Studenti, zaměstnanci a návštěvníci se pohybují na 15 úrovních studií, dílen, laboratoří, výstav a dalších oblastí v rámci školy. Interiér je díky bohatému prosklení a dutinám prosvětlený a zároveň díky uspořádání cirkulačních komunikačních prostor v budově snadný v orientaci. Společné prostory podporují interakci mezi mnoha učebními klastry a konstrukčními obory.

JCIT vznikla díky příspěvku 249 milionů hongkongských dolarů z fondu pro sociální inovace.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook