Velodrom vystavěný speciálně pro Londýnské olympijské hry

Odeslat
e-mailem
Photo © Anthony Charlton, Photo © David Poultney

London 2012 Olympic Velodrome
Hopkins Architects
Lokalita: London/United Kingdom/2011
Rok: 2007
Práce skončily v roce 2011
Stav: dokončená práce
Typ: Sportovní stavby
www.london2012.com

Londýnskému velodromu byla udělena cena za architekturu během Design Awards Ceremony v roce 2012 v muzeu designu. Odměňuje nejvíce inovativní a progresivní vzorky ze světa architektury z celého světa.

Cena veledromu byla 108 milionů liber (asi 126 milionů EUR) a jeho součástí je i BMX dráha, 6 km dlouhá dráha pro jízdu na horských kolech a 1 km dlouhý okruh. Struktura v červeném kanadském cedru představuje první sportovní zařízení v budově Olympijského Parku.

Budova o 6000 místech je rozdělena na dvě poloviční části kolem trati. Při olympijských hrách je velodrom používán profesionálními sportovci a kromě sportovních zařízení nabízí širokou nabídku služeb, jako jsou půjčovny, opravny a kavárna.

Stavební práce, svěřené HSG, začaly v březnu 2009.

Velopark vznikal 23 měsíců, zažil práci 450 stavebníků a 2500 lidí, podílejících se na projektu. Přibližně 48,000 kubických metrů materiálu bylo odebráno k vytvoření základu, na němž leží velodrom. Celkově tvoří konstrukci ocelové profily a roste do výšky 12 metrů od nejnižšího místa k nejvyššímu.

Střechu pokrývá 12.000 m2 emulující geometrie trati. 30 kg/m2 pokrytí je lehčí než u jiných podobných staveb. Například 65 kg/m2 charakterizuje střechu veledromu v Pekingu. Lehkost konstrukce pomáhá budově efektivně i z hlediska energie.

Pro vnější opláštění bylo použito 5 000 m2 červeného cedru, sokl budovy tvoří skleněné stěny tak, že publikum velodromu sleduje zbytek olympijského parku a panorama Londýna.

Kompaktnost stavby minimalizuje spotřebu energie. Bohaté přírodní světlo se dostává díky strategicky umístěným světlíkům dovnitř, snižuje potřebu umělého osvětlení.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook